Laseroterapia to dziedzina fizykoterapii, która do stymulacji procesów leczniczych organizmu wykorzystuje promieniowanie laserowe.
Laseroterapia to dziedzina fizykoterapii, która do stymulacji procesów leczniczych organizmu wykorzystuje promieniowanie laserowe.
Zabieg jest bezbolesny. Pacjent otrzymuje okulary, które chronią oczy przed światłem lasera. Terapeuta głowicą lasera opracowuje punkty lub strefy na ciele pacjenta. Miejsce wykonania zabiegu musi być odsłonięte, skóra sucha i czysta. Pacjent przyjmuje wygodną dla siebie pozycję. Zabieg trwa 5 minut. Seria 10-20 zabiegów 5 razy w tygodniu.
Magnetoterapia działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, poprawia ukrwienie tkanek, wzmacnia układ odpornościowy, zmniejsza obrzęki, redukuje napięcie mięśniowe.
Zabieg jest bezbolesny. Najlepsze efekty daje stosowanie zabiegu 5 razy w tygodniu, czas trwania 15 minut. Seria to 10 zabiegów.
Leczniczym działaniem ultradźwięków jest m.in. przyspieszona przemiana komórkowa, zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśni, hamowanie procesów zapalnych, działanie przeciwbólowe oraz przyspieszenie wchłaniania tkankowego.
Zabieg ultradźwięków trwa do 10 minut i wykonywany jest zwykle co drugi dzień. Na okolicę, na której ma być wykonany zabieg, terapeuta nakłada żel, który spełnia rolę przewodnika dla ultradźwięków. Następnie terapeuta umieszcza głowicę aparatu na przygotowanej do zabiegu okolicy i wykonuje nią powolne ruchy koliste na danym obszarze. Aby przygotować się dobrze do zabiegu należy zadbać o to, by skóra była czysta i, o ile to możliwe, nieowłosiona
Aparat do fizykoterapii wykorzystywany w naszym gabinecie to Multitronic MT-8. Jest to nowoczesny aparat do dwukanałowej elektroterapii, laseroterapii i ultradźwięków.
Na wszystkie zabiegi elektryczne prosimy zabrać ze sobą duży ręcznik, bandaż elastyczny, dwie gazy jałowe (metrowe). Gazy po wykonanym zabiegu należy wypłukać i wysuszyć w domu.
Elektroterapia jest działem lecznictwa fizykalnego wykorzystującym do celów leczniczych prąd stały oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Do zabiegów elektroleczniczych używamy gaz jałowych, elektrod oraz folii ochronnej. W jonoforezie dodatkowo wykorzystywany jest lek.
Prądy interferencyjne są to prądy skrzyżowane o różnych częstotliwościach. Wywołują skurcze mięśni, mają działanie przeciwbólowe, uruchamiają procesy odżywiania w tkankach.
W zależności od stanu pacjenta częstotliwość zabiegów dobiera się indywidualnie. W stanie ostrym: 5 razy w tygodniu 6-15 minut, ilość zabiegów 10-15. W stanie przewlekłym: 2-3 razy w tygodniu 6-15 minut, 10-15 zabiegów.
Prądy diadynamiczne działają silnie przeciwbólowo i przekrwiennie, zapewniają lepsze odżywienie tkanek i usprawnienie procesów przemiany materii
Skóra w miejscu zabiegu musi być czysta, sucha, bez żadnych maści i kremów, zabieg trwa 10-12 minut, seria 10 zabiegów wykonywanych 5 razy w tygodniu. Pełny cykl powinien obejmować trzy serie.
Prądy Träberta prąd impulsowy o małej częstotliwości. Ma on silne działanie przeciwbólowe i przekrwienne.
10-15 minut, seria 10 zabiegów wykonywanych 5 razy w tygodniu
Prądy faradyczne stosuje się w elektrodiagnostyce jakościowej nerwów i mięśni. Powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych w miejscu stosowania zabiegu, działają przeciwbólowo oraz pobudzająco motorycznie.
czas trwania 10-15 minut, wykonuje się 5 razy w tygodniu, w cyklu 10-15 zabiegów, przerwa 20-30 dni przed kolejną serią.
Jonoforeza jest to zabieg, do którego za pomocą pola elektrycznego wprowadza się do organizmu jony działające leczniczo. Te jony to różnego rodzaju leki będące w formie maści lub cieczy, którą nanosi się na podkład (gazę) w miejscu wykonywania zabiegu.
Tak jak w przypadku galwanizacji jonoforeza jest zabiegiem trwającym zwykle 15 min, dawkowanie korygowane jest w czasie zabiegu na podstawie doznań pacjenta w czasie przepływu prądu. Zabieg należy wykonywać codziennie lub co drugi dzień, cykl obejmuje od 10 do 20 zabiegów.
Tonoliza jest zabiegiem stosowanym w celu stymulacji mięśnia spastycznego krótkim impulsem. Zabieg ma na celu zmniejszenie lub zniesienie spastyczności mięśni, a także przywrócenie napięcia fizjologicznego.
Czas trwania 12-15 minut, w seriach 20-30 zabiegów, 5 razy w tygodniu.
TENS to w dosłownym tłumaczeniu przezskórna elektryczna stymulacja nerwów. Stosowany w nim jest prąd impulsowy niskiej częstotliwości, który ma działanie silnie przeciwbólowe.
15 minut, seria 10 zabiegów wykonywanych 5 razy w tygodniu.
Galwanizacja jest to zabieg z zastosowaniem pola elektrycznego, stałego.
Galwanizacja jest zabiegiem trwającym zwykle 15 minut, dawkowanie korygowane jest w czasie zabiegu na podstawie doznań pacjenta w czasie przepływu prądu. Zabieg należy wykonywać codziennie lub co drugi dzień, cykl obejmuje od 10 do 20 zabiegów
Elektrostymulacja jest to zabieg elektryczny, którego celem jest pobudzenie uszkodzonych mięśni i nerwów do pracy. Wskazania: terapia mięśni odnerwionych, zespoły bólów mięśniowych oraz choroba zwyrodnieniowa stawów i nerwów porażonych.
Czas trwania 10-15 minut, wykonuje się 5 razy w tygodniu w serii 10 zabiegów
Zabieg ten stosuje się w elektrostymulacji zdrowych mięśni, w celu poprawienia ich siły i wytrzymałości.
Czas trwania zabiegu dostosowuje się indywidualnie do możliwości organizmu pacjenta oraz etapu rehabilitacji. 10-15 minut, 5 dni w tygodniu, seria 10 zabiegów.